PŘÍSTUP K ZÁZNAMŮM:
3. ONLINE SUMMIT
Téma: ETICKÉ JEZDECTVÍ
ONLINE | 6 TÝDNŮ PŘÍSTUPU | 1.12.2023 - 14.01.2024
PŘÍSTUP K ZÁZNAMŮM ZE 3. ONLINE SUMMITU
Milovníci koní a vášniví jezdci, připojte se k nám na cestě k harmonii a porozumění mezi jezdcem a koněm. Pokud jste propásli náš 3. online summit na téma etické jezdectví, nezoufejte! Nyní máte jedinečnou příležitost získat přístup k záznamům všech prezentací a workshopů, které osvětlují principy a praktiky etického jezdectví.
Stejně jako minulý rok jsme si pozvali 6 skvělých přednášejících, z nichž každý je odborníkem ve svém oboru.
Jako již tradičně získáte přístup na 6 týdnů k 6 odborným webinářům za bezkonkurenční cenu!
Konkrétní přednášející a témata webinářů naleznete níže.
Vzdělaný jezdec = lepší jezdec.
REGISTRACE PROBÍHÁ DO 30.11.2023
(do tohoto data musí být připsána celá částka na našem účtu)
KDY?
1.12.2023 - 14.1.2024
KDE ?
ONLINE
CENA ?
1200 CZK
OBSAH
6 přednášek
8+ hodin obsahu
PŘEDNÁŠEJÍCÍ
Pavel Čechovský
Jsem plně certifikovaný přepravce koní s třicetiletou praxí. Jako znalec problematiky přepravy koní včetně dopravní a veterinární legislativy vyučuji obor "Welfare přepravy zvířat" na vysokých a středních školách s veterinárním a zemědělským zaměřením. Jsem také zakladatelem vzdělávacího projektu S.A.f.E. - Safety Academy for Equine, kde spolu s dalšími odborníky organizujeme semináře pro jezdeckou veřejnost a školíme záchranné složky IZS.
Spoluzakládal jsem Koňskou Záchranku (Pet & Horse Emergency) a více než 10 let jsem tuto službu provozoval a vedl. V současné době se angažuji jako zastánce welfare všech zvířat při vzniku a vývoji asistenční mobilní aplikace Zvíře+. Jedná se o zvířecí alternativu (lidské) aplikace Záchranka, která uživatelům - majitelům různých druhů zvířat pomáhá řešit složité situace, ale nejen ty.
Miroslava Pokorná
Mé jméno je Miroslava Pokorná a kolem koní se motám odjakživa. Než jsem v roce 2012 nastoupila na cestu, kterou mi ukázala má nynější mentorka, britská trenérka paní Alison Robbins, tak jsem se naučila a “napáchala” spoustu špatných věcí. Posledních 10 let se snažím kompletně předělat vše, co jsem do té doby považovala za správné či aspoň funkční. Mám biologické vzdělání (etologie a ekologie živočichů) a trenérskou licenci. Ve výcviku koní se snažím aplikovat teorii učení a biomechaniku ježdění. V loňském roce jsem navázala spolupráci s Dr. Gerdem Heuschmannem, “jeho” pojetí biomechaniky mi dává smysl a zapadá do systému, který mě učí má mentorka. Všichni moji koně mají nějaký handicap a to mi dává možnost se jezdecky a trenérsky neskutečně posouvat. Čím víc “nedokonalý” kůň je, tím méně je schopen a ochoten akceptovat a kompenzovat nekorektní trénink. Můj nejlepší kůň má kissing spines, “medvědí” postoj na zadkách, má všechny symptomy PSSM2 a taky má výkonnost CNC***, a hlavně je ve svých 13-ti letech stále zdravý a čím dál lepší. Spolu s rodiči budujeme rodinný statek, provozuju ustájení a trénuju jezdecké dvojice.
Lucie Mikšíková
Jmenuji se Lucie Mikšíková a jsem certifikovaný rehabilitační pracovník pro rekondici a regeneraci velkých zvířat, studovala jsem trenérství dostihových a sportovních koní, a hlavně jsem lektorem Centered Riding level I. Z tohoto základu vychází většina mé práce se sedem jezdce a navazuje na ní práce s koněm. Při práci využívám pomůcky jako jsou Franklin Balls a další. Pořádám kurzy po celé ČR i na Slovensku. Můj cíl je všestranně vzdělaný kůň, který zvládne cokoli si na něj vymyslím, a jezdec který mu to umožní a dobře ho povede. A tak se se svými koňmi snažím pracovat co nejlépe drezurně, protože to je základ všeho. Jezdíme především bez udidla – na bosalu, ale pracujeme i na stihle, nebo plné uzdě, obnosku atd. Můj sen je všestranný a dobře drezurně vzdělaný kůň, kterého práce s člověkem baví a můžeme tak být opravdovými partnery. V koňoživotě jsem si prošla snad všechna odvětví, se svými koňmi jsem pracovala na skokové průpravě i přes crossove překážky, drezurně pracujeme na pokročilých cvicích, jezdíme na vyjížďky, pracujeme s telaty, máme za sebou i vytrvalost, každý rok vyjedeme na soustředění a kurzy s různými lektory a různou prací. Stále se snažím vzdělávat ve všech směrech, je to nekončící cesta :)
Ing. Klára Mikulášková PhD.
Od útlého věku mě fascinují koně a postupně se stali nejenom mou zálibou, ale i profesním zaměřením. Jmenuji se Klára Mikulášková a v roce 2022 jsem dokončila doktorské studium oboru aplikované zoologie se zaměřením na chování a biologii koní na České zemědělské univerzitě. Aktuálně pracuji jako odborný pracovník na oddělení etologie ve Výzkumném ústavu živočišné výroby, v. v. i., kde se zabývám tématy spojenými s chovem a welfare koní. Ve svém volném čase se věnuji vzdělávání koní a jejich majitelů (www.equistica.com). V posledních letech jsem měla možnost poznat a pracovat s poměrně velkým množstvím koní, a jak tomu bývá, každý z nich mě něčemu naučil. Absolvovala jsem mnohé kurzy, jak v České republice, tak v zahraničí pod vedením různých mistrů a trenérů. Myslím, že můj přístup vystihuje motto: Think of riding as a science, but love it as an art (George Morris). Při práci s koňmi tak kombinuji znalosti založené na nejnovějších vědeckých poznatcích z oblasti biologie, etologie, teorie učení i biomechaniky pohybu s principy akademického jezdeckého umění.
MVDr. Věra Benešová
Jmenuji se Věrka Benešová a jsem veterinární lékařkou působící v terénu na Vysočině. Už odmalička mě to „táhlo“ ke zvířatům, a přestože rodiče nepřekypovali nadšením, stala jsem se studentkou Veterinární univerzity v Brně. V roce 2013 jsem studium úspěšně zakončila promocí a o měsíc později nastoupila do praxe. Nejprve v terénu u čuníků, později u kraviček a nyní se pohybuji převážně kolem koňských pacientů. Již třetí rok jsem také lektorem na kurzech Dornovy metody pro koně. Díky zkušenostem z praxe a časté nevědomosti majitelů koní jsem se rozhodla pořádat vzdělávací semináře pro chovatele a jezdce. Témata jsou různorodá – První pomoc pro koně, Onemocnění dýchacího aparátu, Reprodukce koní či Civilizační choroby. Semináře jsou pořádány po celé České republice a jsou doplněny o praktické poznatky z řad mých pacientů, včetně záznamů z vyšetření. Mým cílem je proškolený a uvědomělý majitel, který zvládne správně vyhodnotit závažnost situace a umí věcně komunikovat se svým veterinárním lékařem.
Kristina Koudelová, EEBW
Dlouhodobě se zabývá rehabilitací a rekondicí koní formou manuálních terapií a následného sestavování tréninkových plánů na míru. Absolvovala několik studijních programů především v zahraničí a v současné době dokončuje jako jediná v ČR certifikaci pod Celeste Lazaris jako Nerve Release Practitioner. Dnes se stěžejně věnuje ošetřování koní různými modalitami, svou cestu za vzděláním však začínala ve Španělsku a Portugalsku na drezurních stážích zaměřených na klasickou drezuru a následně strávila 2 roky u Maria Schneidera, mistra akademického jezdeckého umění. Touha po hlubším pochopení souvislostí ji ale vede dál a stále hledá přístupy a postupy, které budou maximálně v souladu s korektní biomechanikou pohybu koně i člověka. Proto se s postupem času od svých kořenů akademika lehce distancuje a pracuje především v duchu BTMM, který vidí jako bodywork v pohybu. Protože věří v holistický přístup, nechybí jí ani certifikace zaměřená na jezdce (FME, Enlightened Equitation). Její srdcovkou je vrozená křivost u koní a otázka motorické laterality a tělesné asymetrie, kterým se věnovala i v rámci své diplomové práce. V poslední době se hodně zabývá tématikou vlivu nepadnoucího vybavení na hlavě koně na jeho pohyb, komfort a zdraví. A protože si během terapií i tréninků všimla, kolik problémů dokáže takové nepadnoucí uždění koni způsobit, rozhodla se pro rozšíření vědomostí absolvovat i programy zaměřené na pasování bezudidlových i udidlových uzdeček a udidel. A právě poslední zmíněné bude tématem přednášky pro třetí summit.
WEBINÁŘE
Lucie Mikšíková
Co potřebujeme, abychom byli dobrými jezdci a mohli jezdit sedem
Zamyšlení nad tím, co potřebujeme pro to, abychom mohli být dobrými jezdci a používat více sed jako základ všeho, co děláme s našimi koňmi. Součástí budou tipy, na co se zaměřit, pár cvičení, fotky a snad i nějaká videa.
Miroslava Pokorná
Jezdit či nejezdit
Žádný kůň se pro ježdění nenarodil! Jezdit na koni není samozřejmostí! Přesto věřím, že jezdecký korektní výcvik může koni přinášet i nějaké benefity. Jezdecký výcvik může být enrichmentem i rehabilitačním pomocníkem. Ježdění je ale jen špička ledovce. Abychom vůbec mohli na koni jezdit, potřebujeme splnit celou řadu prerekvizit. Od celkového managmentu, krmení, kopytního trimu, padnoucí výstroje až po fyzičku a mentální kapacitu jezdce. Hlavní část přednášky bude o tom “jak” jezdit a neubližovat – jak propojit biomechanickou a kognitivně emoční složku výcviku. Kdy můžeme začít uvažovat o ježdění? Jak koncipovat tréninkovou lekci? Jak snížit stres koně i jezdce? Jak zakomponovat R+ do ježdění?
Pavel Čechovský
Nakládejme a přepravujme eticky!
Odhalíme prozatím nezohledněné aspekty silničních transportů z pohledu etiky
přepravy koní. S nutností přemístit své zvíře se setkal, setkává a setkávat bude každý majitel či chovatel koně, nebo jezdec. Když už je tedy nutné koně přemisťovat, nechť je to provedeno co nejohleduplněji, humánně a bezpečně. S přepravou je spojeno mnoho omylů a mýtů. Ty mohou v nejhorším případě končit až fatálně. Přednáška na různé nepřesnosti a polopravdy upozorňuje a nabízí správná řešení různých situací.Věnovat se budeme nejen přepravě samotné, ale dotkneme se i problematiky nakládání zkušených i
problémových koní.
MVDr. Věra Benešová
Cushingův syndrom u koní
V poslední době se stále častěji, zejména u starších koní, setkáváme s tzv. Cushingovým syndromem. Majitelé většinou sami odhalí neobvyklé příznaky, které mohou doprovázet počáteční stadia onemocnění. Pak stačí jen laboratorní vyšetření krve k potvrzení diagnózy a díky dostupnosti adekvátního léčiva můžeme zlepšit kvalitu a prodloužit život takto nemocných koní. Cushingův syndrom, známý také pod anglickou zkratkou PPID (pituitary pars intermedia dysfunction), je jednou z nejčastějších poruch endokrinního systému u koní. V přednášce se budeme věnovat nejen diagnostice a terapii, ale i celkovému managementu nemocného koně, včetně všech úskalí, které s sebou vlastnictví takového zvířete přináší.
Kristina Koudelová, EEBW
Udidla: dobrý sluha, ale špatný pán?
Říká se, že je udidlo jen tak ostré, jak hrubá je ruka jezdce. Skutečně ale můžeme za předpokladu jemné a citlivé ruky zvolit jakékoliv udidlo pro jakéhokoliv koně? Na otázku etického používání udidla se podíváme z pohledu anatomie huby koně, volby různých materiálů a jednotlivých typů udidel. Zboříme při tom pár mýtů a zažitých přesvědčení. Na závěr se společně zamyslíme nad ožehavou otázkou, nakolik je reálné vybrat vhodné udidlo pro konkrétního koně pouze na základě rad na internetu.
Ing. Klára Mikulášková PhD.
Lateralita a její projevy u koní
Výcvik a využívání koní má v dnešní době mnohé podoby. Mají však společný jednotně deklarovaný cíl a tím je klidný a flexibilní kůň, který se chová uvolněně, ale i sebejistě v daném prostředí a pozorně naslouchá svému jezdci a jejich vzájemný vztah a práce vedou k souznění a harmonii. Při výcviku koní by měla být brána v potaz nejenom viditelná fyzická asymetrie, která vede v jezdectví k nezdravým pohybovým vzorcům, ale i funkční asymetrie mozkových hemisfér, která je podstatou mnohých projevů. Ty můžeme sledovat, jak u volně žijících jedinců, tak v chovu koní při běžné manipulaci, výcviku i sportovních výkonech. A právě o tom bude má přednáška.
JAK TO BUDE PROBÍHAT?
-
Zaregistrujete se ve formuláři níže
-
Na uvedený email vám v zápětí dorazí pokyny k platbě
-
Uhradíte registraci (nejpozději do 30.11.2023 musí být peníze na našem účtu, aby byla registrace platná)
-
Do 2 pracovních dnů vám dorazí potvrzení a platnosti registrace
-
Dne 1.12.2023 vám dorazí email s odkazy na záznamy
-
Můžete začít sledovat
-
Dne 14.1.2024 končí platnost, tedy od 15.1.2024 již videa nebudou dostupná
REGISTRACE
Pro registraci prosím vyplňte níže uvedený formulář.
Po vyplnění formuláře níže vám na uvedený email přijdou pokyny k platbě.
Registrace se stává závaznou až po uhrazení vstupného.
REGISTRACE PROBÍHÁ DO 30.11.2023
(do tohoto data musí být připsána celá částka na našem účtu)
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem komunikace a organizace tohoto kurzu.
ČASTO KLADENÉ OTÁZKY
-
Zaregistroval jsem se a stále nemám přístup k záznamům, co je špatně?Přístup k záznamům rozešleme všem registrovaným zájemcům, kteří uhradili platbu, během dne 1.7.2024.
-
Kdy získám přístup k záznamům a jak dlouho je budu mít?Přístupy rozešleme během 1.7.2024 a videa budou stažena 2.10.2024, poté už nebudou záznamy dostupné. Máte tedy 3 měsíce na zhlédnutí :)