top of page

KoněČesky.cz Vás zvou na

3. ONLINE SUMMIT

Téma: ETICKÉ JEZDECTVÍ

23. - 24.09.2023 | ONLINE | PLATFORMA ZOOM

3. ONLINE SUMMIT

REGISTRACE UZAVŘENA.

Online summit je po roce zpět! Tématem, kterého se zhostí letošní odborní přednášející, je ETICKÉ JEZDECTVÍ. Přidejte se k nám 23. a 24.9.2022 na živý přenos či později skrze záznam a vzdělávejte se Z POHODLÍ DOMOVA.

Stejně jako minulý rok jsme si pozvali 6 skvělých přednášejících, z nichž každý je odborníkem ve svém oboru.

Jako již tradičně se summit bude skládat ze 6 webinářů na různá témata. Každý webinář bude trvat cca 60 - 75 minut + max. 15 minut na dotazy. Mezi webináři bude krátká pauza.

Konkrétní přednášející a témata webinářů naleznete níže.

(organizátor si vyhrazuje právo na změnu pořadí jednotlivých webinářů v případě potřeby)

Webináře budou nahrávány a budou dostupné po dobu 30 dní po skončení summitu všem účastníkům. Záznamy budou zveřejněny do několika dní po summitu.

Vzdělaný jezdec = lepší jezdec.

 

Těšíme se na vás na summitu :)

KDY?

23. - 24. 9. 2023

KDE ?

ONLINE

PLATFORMA ZOOM

CENA ?

 

1300 CZK

BUDE ZÁZNAM?

Ano, po dobu 

30 dní po summitu.

PREDNASEJICI

PŘEDNÁŠEJÍCÍ

pavel_cechovsky.jpg

Pavel Čechovský

Jsem plně certifikovaný přepravce koní s třicetiletou praxí. Jako znalec problematiky přepravy koní včetně dopravní a veterinární legislativy vyučuji obor "Welfare přepravy zvířat" na vysokých a středních školách s veterinárním a zemědělským zaměřením. Jsem také zakladatelem vzdělávacího projektu S.A.f.E. - Safety Academy for Equine, kde spolu s dalšími odborníky organizujeme semináře pro jezdeckou veřejnost a školíme záchranné složky IZS.

Spoluzakládal jsem Koňskou Záchranku (Pet & Horse Emergency) a více než 10 let jsem tuto službu provozoval a vedl. V současné době se angažuji jako zastánce welfare všech zvířat při vzniku a vývoji asistenční mobilní aplikace Zvíře+. Jedná se o zvířecí alternativu (lidské) aplikace Záchranka, která uživatelům - majitelům různých druhů zvířat pomáhá řešit složité situace, ale nejen ty.

miroslava_pokorna.jpg

Miroslava Pokorná

Mé jméno je Miroslava Pokorná a kolem koní se motám odjakživa. Než jsem v roce 2012 nastoupila na cestu, kterou mi ukázala má nynější mentorka, britská trenérka paní Alison Robbins, tak jsem se naučila a “napáchala” spoustu špatných věcí. Posledních 10 let se snažím kompletně předělat vše, co jsem do té doby považovala za správné či aspoň funkční. Mám biologické vzdělání (etologie a ekologie živočichů) a trenérskou licenci. Ve výcviku koní se snažím aplikovat teorii učení a biomechaniku ježdění. V loňském roce jsem navázala spolupráci s Dr. Gerdem Heuschmannem, “jeho” pojetí biomechaniky mi dává smysl a zapadá do systému, který mě učí má mentorka. Všichni moji koně mají nějaký handicap a to mi dává možnost se jezdecky a trenérsky neskutečně posouvat. Čím víc “nedokonalý” kůň je, tím méně je schopen a ochoten akceptovat a kompenzovat nekorektní trénink. Můj nejlepší kůň má kissing spines, “medvědí” postoj na zadkách, má všechny symptomy PSSM2 a taky má výkonnost CNC***, a hlavně je ve svých 13-ti letech stále zdravý a čím dál lepší. Spolu s rodiči budujeme rodinný statek, provozuju ustájení a trénuju jezdecké dvojice.

lucie_miksikova.jpg

Lucie Mikšíková

Jmenuji se Lucie Mikšíková a jsem certifikovaný rehabilitační pracovník pro rekondici a regeneraci velkých zvířat, studovala jsem trenérství dostihových a sportovních koní, a hlavně jsem lektorem Centered Riding level I. Z tohoto základu vychází většina mé práce se sedem jezdce a navazuje na ní práce s koněm. Při práci využívám pomůcky jako jsou Franklin Balls a další. Pořádám kurzy po celé ČR i na Slovensku. Můj cíl je všestranně vzdělaný kůň, který zvládne cokoli si na něj vymyslím, a jezdec který mu to umožní a dobře ho povede. A tak se se svými koňmi snažím pracovat co nejlépe drezurně, protože to je základ všeho. Jezdíme především bez udidla – na bosalu, ale pracujeme i na stihle, nebo plné uzdě, obnosku atd. Můj sen je všestranný a dobře drezurně vzdělaný kůň, kterého práce s člověkem baví a můžeme tak být opravdovými partnery. V koňoživotě jsem si prošla snad všechna odvětví, se svými koňmi jsem pracovala na skokové průpravě i přes crossove překážky, drezurně pracujeme na pokročilých cvicích, jezdíme na vyjížďky, pracujeme s telaty, máme za sebou i vytrvalost, každý rok vyjedeme na soustředění a kurzy s různými lektory a různou prací. Stále se snažím vzdělávat ve všech směrech, je to nekončící cesta :)

klara_nicova

Ing. Klára Mikulášková PhD.

Od útlého věku mě fascinují koně a postupně se stali nejenom mou zálibou, ale i profesním zaměřením. Jmenuji se Klára Mikulášková a v roce 2022 jsem dokončila doktorské studium oboru aplikované zoologie se zaměřením na chování a biologii koní na České zemědělské univerzitě. Aktuálně pracuji jako odborný pracovník na oddělení etologie ve Výzkumném ústavu živočišné výroby, v. v. i., kde se zabývám tématy spojenými s chovem a welfare koní. Ve svém volném čase se věnuji vzdělávání koní a jejich majitelů (www.equistica.com). V posledních letech jsem měla možnost poznat a pracovat s poměrně velkým množstvím koní, a jak tomu bývá, každý z nich mě něčemu naučil. Absolvovala jsem mnohé kurzy, jak v České republice, tak v zahraničí pod vedením různých mistrů a trenérů. Myslím, že můj přístup vystihuje motto: Think of riding as a science, but love it as an art (George Morris). Při práci s koňmi tak kombinuji znalosti založené na nejnovějších vědeckých poznatcích z oblasti biologie, etologie, teorie učení i biomechaniky pohybu s principy akademického jezdeckého umění.

vera_benesova.jpg

MVDr. Věra Benešová

Jmenuji se Věrka Benešová a jsem veterinární lékařkou působící v terénu na Vysočině. Už odmalička mě to „táhlo“ ke zvířatům, a přestože rodiče nepřekypovali nadšením, stala jsem se studentkou Veterinární univerzity v Brně. V roce 2013 jsem studium úspěšně zakončila promocí a o měsíc později nastoupila do praxe. Nejprve v terénu u čuníků, později u kraviček a nyní se pohybuji převážně kolem koňských pacientů. Již třetí rok jsem také lektorem na kurzech Dornovy metody pro koně. Díky zkušenostem z praxe a časté nevědomosti majitelů koní jsem se rozhodla pořádat vzdělávací semináře pro chovatele a jezdce. Témata jsou různorodá – První pomoc pro koně, Onemocnění dýchacího aparátu, Reprodukce koní či Civilizační choroby. Semináře jsou pořádány po celé České republice a jsou doplněny o praktické poznatky z řad mých pacientů, včetně záznamů z vyšetření. Mým cílem je proškolený a uvědomělý majitel, který zvládne správně vyhodnotit závažnost situace a umí věcně komunikovat se svým veterinárním lékařem.

kristina_koudelova

Kristina Koudelová, EEBW

Dlouhodobě se zabývá rehabilitací a rekondicí koní formou manuálních terapií a následného sestavování tréninkových plánů na míru. Absolvovala několik studijních programů především v zahraničí a v současné době dokončuje jako jediná v ČR certifikaci pod Celeste Lazaris jako Nerve Release Practitioner. Dnes se stěžejně věnuje ošetřování koní různými modalitami, svou cestu za vzděláním však začínala ve Španělsku a Portugalsku na drezurních stážích zaměřených na klasickou drezuru a následně strávila 2 roky u Maria Schneidera, mistra akademického jezdeckého umění. Touha po hlubším pochopení souvislostí ji ale vede dál a stále hledá přístupy a postupy, které budou maximálně v souladu s korektní biomechanikou pohybu koně i člověka. Proto se s postupem času od svých kořenů akademika lehce distancuje a pracuje především v duchu BTMM, který vidí jako bodywork v pohybu. Protože věří v holistický přístup, nechybí jí ani certifikace zaměřená na jezdce (FME, Enlightened Equitation). Její srdcovkou je vrozená křivost u koní a otázka motorické laterality a tělesné asymetrie, kterým se věnovala i v rámci své diplomové práce. V poslední době se hodně zabývá tématikou vlivu nepadnoucího vybavení na hlavě koně na jeho pohyb, komfort a zdraví. A protože si během terapií i tréninků všimla, kolik problémů dokáže takové nepadnoucí uždění koni způsobit, rozhodla se pro rozšíření vědomostí absolvovat i programy zaměřené na pasování bezudidlových i udidlových uzdeček a udidel. A právě poslední zmíněné bude tématem přednášky pro třetí summit.

PROGRAM

PROGRAM

NEPOPULÁRNÍ NÁZORY.png

Sobota 17:00

Lucie Mikšíková
Co potřebujeme, abychom byli dobrými jezdci a mohli jezdit sedem

Zamyšlení nad tím, co potřebujeme pro to, abychom mohli být dobrými jezdci a používat více sed jako základ všeho, co děláme s našimi koňmi. Součástí budou tipy, na co se zaměřit, pár cvičení, fotky a snad i nějaká videa.

MP_jezditcinejezdit.jpg

Sobota 19:00

Miroslava Pokorná
Jezdit či nejezdit

Žádný kůň se pro ježdění nenarodil! Jezdit na koni není samozřejmostí! Přesto věřím, že jezdecký korektní výcvik může koni přinášet i nějaké benefity. Jezdecký výcvik může být enrichmentem i rehabilitačním  pomocníkem. Ježdění je ale jen špička ledovce. Abychom vůbec mohli na koni jezdit, potřebujeme splnit celou řadu prerekvizit. Od celkového managmentu, krmení,  kopytního trimu, padnoucí výstroje až po fyzičku a mentální kapacitu jezdce.   Hlavní část přednášky bude o tom “jak” jezdit a neubližovat – jak propojit biomechanickou a kognitivně emoční složku výcviku.  Kdy můžeme začít uvažovat o ježdění? Jak koncipovat tréninkovou lekci? Jak snížit stres koně i jezdce? Jak zakomponovat R+ do ježdění?

NEPOPULÁRNÍ NÁZORY (1).png

Sobota 21:00

Pavel Čechovský
Nakládejme a přepravujme eticky!

Odhalíme prozatím nezohledněné aspekty silničních transportů z pohledu etiky
přepravy koní. S nutností přemístit své zvíře se setkal, setkává a setkávat bude každý majitel či chovatel koně, nebo jezdec. Když už je tedy nutné koně přemisťovat, nechť je to provedeno co nejohleduplněji, humánně a bezpečně. S přepravou je spojeno mnoho omylů a mýtů. Ty mohou v nejhorším případě končit až fatálně. Přednáška na různé nepřesnosti a polopravdy upozorňuje a nabízí správná řešení různých situací.Věnovat se budeme nejen přepravě samotné, ale dotkneme se i problematiky nakládání zkušených i
problémových koní.

VB_cushinguvsyndromukoni.jpg

Neděle 17:00

MVDr. Věra Benešová
Cushingův syndrom u koní

V poslední době se stále častěji, zejména u starších koní, setkáváme s tzv. Cushingovým syndromem. Majitelé většinou sami odhalí neobvyklé příznaky, které mohou doprovázet počáteční stadia onemocnění. Pak stačí jen laboratorní vyšetření krve k potvrzení diagnózy a díky dostupnosti adekvátního léčiva můžeme zlepšit kvalitu a prodloužit život takto nemocných koní. Cushingův syndrom, známý také pod anglickou zkratkou PPID (pituitary pars intermedia dysfunction), je jednou z nejčastějších poruch endokrinního systému u koní. V přednášce se budeme věnovat nejen diagnostice a terapii, ale i celkovému managementu nemocného koně, včetně všech úskalí, které s sebou vlastnictví takového zvířete přináší.

KK_icon1

Neděle 19:00

Kristina Koudelová, EEBW
Udidla: dobrý sluha, ale špatný pán?

Říká se, že je udidlo jen tak ostré, jak hrubá je ruka jezdce. Skutečně ale můžeme za předpokladu jemné a citlivé ruky zvolit jakékoliv udidlo pro jakéhokoliv koně? Na otázku etického používání udidla se podíváme z pohledu anatomie huby koně, volby různých materiálů a jednotlivých typů udidel. Zboříme při tom pár mýtů a zažitých přesvědčení. Na závěr se společně zamyslíme nad ožehavou otázkou, nakolik je reálné vybrat vhodné udidlo pro konkrétního koně pouze na základě rad na internetu.

KM_lateralita

Neděle 21:00

Ing. Klára Mikulášková PhD.
Lateralita a její projevy u koní

Výcvik a využívání koní má v dnešní době mnohé podoby. Mají však společný jednotně deklarovaný cíl a tím je klidný a flexibilní kůň, který se chová uvolněně, ale i sebejistě v daném prostředí a pozorně naslouchá svému jezdci a jejich vzájemný vztah a práce vedou k souznění a harmonii. Při výcviku koní by měla být brána v potaz nejenom viditelná fyzická asymetrie, která vede v jezdectví k nezdravým pohybovým vzorcům, ale i funkční asymetrie mozkových hemisfér, která je podstatou mnohých projevů. Ty můžeme sledovat, jak u volně žijících jedinců, tak v chovu koní při běžné manipulaci, výcviku i sportovních výkonech. A právě o tom bude má přednáška.

PODPORUJEME

tailstory.png

Tail Story & Útulek Bouda

rolinka.png

O.S. Rolinka

V rámci naší snahy pomáhat zvířatům jsme se letos rozhodli podpořit dva útulky

Tailstory & Útulek Bouda a O.S.Rolinka koňský domov důchodců.

Oba útulky od nás obdržely 3 vstupenky na summit a mají možnost tyto vstupy vydražit a získat tak tolik potřebnou podporu pro svůj chod. Jsme moc rádi, že můžeme tyto skvělé organizace podpořit a pomoci tak čtyřnohým miláčkům v nouzi. 

Pokud se chcete k naší snaze připojit, vždy můžete přispět přímo na jejich transparentní účty nebo se zúčastnit aukcí a získat tak vstup na náš summit a navíc dobrý pocit z podpory lidí, kteří pomáhají zvířatům v nouzi.

 

Více informací naleznete na jejich webech a sociálních sítích.

REGISTRACE

REGISTRACE

Pro registraci  prosím vyplňte níže uvedený formulář.

Po vyplnění formuláře níže vám na uvedený email přijdou pokyny k platbě. 

Registrace se stává závaznou až po uhrazení vstupného.

REGISTRACE UZAVŘENA.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem komunikace a organizace tohoto kurzu.

bottom of page