top of page

Svaly nelžou!

Aktualizováno: 10. 12. 2021


SPORTOVCI JSOU PROSTĚ ÚŽASNÍ! Tělo sportovce vydrží dlouhé hodiny náročného tréninku a stresu ze soutěží a závodů a výsledkem je dosažení skvělých výkonů. A přesto, jeden chybný krok, jedno malé přetažení nebo jen chvilka nesoustředění může vést k poranění, která mohou vážně omezit, či dokonce ukončit kariéru sportovce. To je důvod, proč sportovci musí věnovat pozornost každičkému detailu. Musí si být pořád zcela vědomi všeho, co se děje v jejich tělech i hlavách. Aby toto bylo zajištěno, má za sebou každý sportovec tým expertů od odborníků na výživu, trenérů, fyzioterapeutů, masérů a psychologů, což zajišťuje, že vše funguje optimálně. Nicméně přes to všechno se můžu něco přihodit.


KŮŇ JAKO SPORTOVEC Kůň je také sportovec. Máte-li doma koně na soutěže, pak to znáte sami. Pokud vlastníte poníka na rekreaci, se kterým si vyjedete na lehkou vyjížďku třikrát do týdne, pak vás tato informace může překvapit. Nicméně i tento „víkendový válečník“ je sportovec - atlet. I přesto, že nemá přísně daný rozvrh, stále jsou na něj kladeny požadavky, se kterými se jeho tělo musí vyrovnat. Stále se od něj očekává, že bude plnit naše očekávání. Koně se nerozhodli, že budou sportovci, je tedy naší povinností učinit práci, kterou po nich žádáme, příjemnou a bez bolesti. Je naší odpovědností zajistit, že tělo a mysl koně fungují optimálně, tedy tak, že kůň může plnit naše standardy - požadavky, ať už jsou jakékoliv.


Ujištění se, že tělo koně funguje optimálně je složité. Na jedné straně jsou naše požadavky, jejichž náročnost musí v čase růst, chceme-li aby náš kůň sílil. Na stranu druhou, pokud to jen trochu přeženeme, může to skončit zraněním. Toto je samo o sobě dosti složité u lidí, u koní je to takřka loterie. Nejenže nám nemohou jasně sdělit, není-li něco v pořádku, ale dokonce se to sami snaží zakrýt! Je to v jejich povaze a přirozenosti - snaha maskovat menší problémy a kompenzovat bolest tak, že uzpůsobí používání svého vlastního těla. Takže často vůbec netušíme, že je něco špatně... až do chvíle, kdy už je to hodně špatné. Pozorné dohlížení na svaly vašeho koně je dobrý způsob, jak odhalit možné problémy dříve, než se stanou závažnými.


POSLOUCHEJTE SVALY Způsob jakým je kůň trénován se nejprve projeví na jeho svalech a pojivové tkáni, takže jejich kontrola nám dá dobrou představu o tom, co děláme dobře a které oblasti by mohly potřebovat nějaké změny. Pravidelná fyzioterapie může vyřešit menší problémy měkkých tkání a také nám poskytuje zpětnou vazbu na to, jak náš trénink ovlivňuje tělo koně. Pro sportovce je normální občasné napětí ve svalech - obzvláště po tvrdé práci. Nicméně nejsou-li tyto problémy (vy)řešeny, nakonec začnou ovlivňovat způsob jakým se kůň pohybuje. Například napětí v oblasti týlu může přimět koně změnit nesení hlavy nebo ho to zatnout čelisti, proto aby se nějak vyrovnal se způsobeným diskomfortem. Zatnuté čelisti omezí jeho schopnost se správně ohýbat, což způsobí špatné ohnutí a nesení na kruhu. Což povede k napětí v další části těla. Je to bludný kruh. Skvělé na svalech je to, že pracují jako tým. Pokud jeden není schopen dělat svou práci pořádně, ostatní svaly zakročí a pracují více, takže kůň je schopen se dál pohybovat. Toto funguje perfektně po krátkou dobu, ale pokud kompenzace trvá delší čas, vede k dysfunkci a bolesti. Stejně tak může dojít k vyvinutí asymetrií, tuhnutí pohybu a může dojít i k vykazování problémového chování. Nakonec svaly již nebudou schopny dále kompenzovat a kůň se začne rozpadat. Jen zřídka jsou svaly nejslabším článkem, takže výsledkem bude spíše poranění šlach nebo degenerativní onemocnění kloubů. Vážná zranění se mohou změnit v dlouhé období rehabilitací, hodně prostojů a velkou zátěž na peněženku majitele. Podaří-li se nám však podchytit to stejné napětí v oblasti týlu v raném stádiu, můžeme jej vyřešit dříve než se vůbec vyvine bludný kruh kompenzací. Obvykle to neznamená žádné prostoje a mnohem nížší náklady. SVALY NELŽOU Kontrolování svalů vašeho koně vám také pomůže lépe se rozhodovat při volbě tréninku. Najde-li fyzioterapeut napětí v oblasti týlu, může se jednat o jednorázovou záležitost. Možná je to zbytkové napětí z doby, kdy jste se učili letmé přeskoky a kůň tomu úplně nerozuměl. Nicméně pokud fyzioterapeut hlásí tento problém pokaždé, když kontroluje koně, je čas zeptat se sami sebe, zda-li není čas na změny v našich tréninkových praktikách. Možná se zdá, že váš kůň ztrácí svaly hřbetní linie, přestože pracuje správně. V takovém případě je možná na čase zkontrolovat sedlo. Nebo je možná načase, abychom přehodnotili cvalové piruety, které zrovna trénujeme, ale kůň na ně ještě není připraven. Svaly zrcadlí váš trénink. Pokud se vyvíjejí správně, děláte to dobře. Pokud jsou napjaté, některé nadměrně vyvinuté a jiné naopak nedostatečně, pak budete muset udělat krok zpět a provést nějaké změny. Svaly nelžou. To, co nám říkají, může být někdy těžké slyšet, ale přiznat si své chyby a provést změny je to, co nám umožňuje růst. Jak jako jezdcům, tak jako lidem. Takže poslouchejte, co se vám snaží říct svaly vašeho koně. Nechte je, ať vás vedou k tomu státi se lepším jezdcem, trenérem a lepším majitelem koně.


Originál naleznete ZDE.

2 zobrazení0 komentářů
bottom of page