Články a videa o koních

KoněČesky.cz

Autorské články

Proč by sedlo mělo stát stejně jako auto?

Po přečtení titulku jste už pravděpodobně dostatečně naštvaní a začínáte si v hlavě formulovat, jak mě co nejefektivněji poslat tam, kam se odváží podívat jen celníci.

Jen pro vaši informaci – tuto reakci naprosto chápu. Taky jsem člověk, který chodí do práce, vydělává si nejen na chleba, ale i na „chleba“ pro koně, platí nájem, šetří, občas si chce trochu vyhodit z kopýtka, cestovat, vzdělávat se… no a přiznejme si to, občas prostě potkám boty, které musím mít!

To vše by mohlo znamenat, že jsem úplně normální, že? Tak proč píšu takové provokace?

No je to proto, že si za tím názorem stojím a v textu níže se dozvíte proč.

Co je sedlo?

Sedlo je taková ta kožená/syntetická věc, co dáváme koni na záda. Je to ta věc, která nám pomáhá udržet se na koni, ať už pracujeme na jízdárně, skáčeme, drezurujeme, snažíme se vysedět nevyseditelný klus, či se proháníme po loukách a lesích.

K tomuhle všemu je to ještě (a hlavně) věc, která by nám měla zajistit rozložení naší váhy po celé „nosné“ ploše koňského hřbetu. Měla by tedy pomoci koni se lépe vyrovnat s tím, že nás musí mít někdy kratší, jindy delší dobu na svém hřbetě.

A rozhodně, a to je ze všeho nejdůležitější, by koni NEMĚLO ŠKODIT!


Jak člověk k sedlu přijde?

Občas koníka již se sedlem zakoupíme, občas vidíme něco pěkného v jezdeckých potřebách/e-shopu/inzerci, a po dotazu na komoru a velikosti posedlí, které jsou shodné s tím, co máme na koni teď, prostě jedno zakoupíme (ne že by to zrovna byly ty nejlepší ukazatele, ale o tom jindy). Někteří z nás si nechají sedlo na koně vyrobit na míru, jiní prostě kupují „konfekci“, či sedlo na míru, ale na míry jiného koně, než je ten náš.

Kolik taková legrace stojí?

Pokud to vezmeme jako čistý jednorázový náklad, pak ve velice širokém rozpětí od jednotek tisíc korun, až po statisíce.

Pokud to ovšem vezmeme z pohledu dlouhodobého, měly by náklady být podstatně vyšší než pouze nákupní cena. Níže vypíšu pár věcí, na které často majitelé sedel zapomínají:

Co zahrnuje údržba sedla?

Mnoho majitelů koní, resp. majitelů sedel, si myslí, že k údržbě sedla stačí jednou za čas vytáhnout mazadlo a hadřík (v případě kožených sedel), či pouze hadřík (v případě sedel syntetických). Sedlo očistit, případně namazat a je to v cajku. Realita je, ale bohužel úplně jinde.

Sedlo by mělo být pravidelně kontrolováno profesionálem (sedlář, či „pasovač“ sedel – saddle fitter). U dospělého koně, který již neroste, alespoň 2x ročně, u mladého koně, který se vyvíjí pak nejméně 4x do roka. Takovýto profesionál by Vám měl být schopen, v případě potřeby, sedlo přecpat, případně sdělit, že sedlo koni nesedí a sedět už nebude, a doporučit Vám vhodnou alternativu, či pomoci s výběrem nového sedla (nebo třeba vhodného sedla z druhé ruky). Proč je tohle potřeba? Protože kůň se průběžně mění (i starší koně): přesvaluje, dorůstá, mění postoj, držení těla… to vše má vliv na sedlo a na tohle všechno má vliv sedlo.

Sedlo by mělo být pravidelně docpáváno a také nejméně jednou za 2 roky by měla být výplň kompletně vyměněna. Proč je to důležité? Protože neudržovaná výplň (vlna, synt. vlna atp.) po čase tvoří žmolky, které pak fungují jako tlakový bod na zádech koně.

Jako náklady na sedlo mě ještě napadají náklady na léčbu koně, který trpí následky špatně padnoucího sedla…. ale pro tentokrát je nebudu kalkulovat. Instantní depresi dáme třeba příště.


Proč sedlo musí padnout (POŘÁD)?

Spoustu informací o tom, co může způsobovat nepadnoucí sedlo si můžete dohledat přímo na tomto webu, či různě na internetu. Jen namátkově zmíním pár možných (a častých) důsledků nepadnoucího sedla: kissing spines, atrofie svalu/ů, bolest hřbetu, otlaky, oděrky, kulhání….

Nicméně pokusím se toto přiblížit trochu více lidsky. Představte si, že si koupíte nové boty. Vypadají parádně, moc se vám líbí barva, no prostě žůžo. Řekněme, že každý den přijde váš kamarád a musíte s ním jít na hodinku běhat do tělocvičny nebo běhat ven. Z téhle činnosti se prostě nemůžete vyvlíknout . No a zjistíte, že vás bota tlačí. Po pár minutách běhu vám přímo brní chodidlo, začíná vás to odírat, ale protože máte hrubé ponožky, tak nikdy ne do krve. Po běhu jste zničení a boty už nechcete nikdy ani vidět. No jo, ale další den je tady zase kamarád a vás vlastně ta noha už ani tak nebolí. Zase si obujete stejné boty a prožíváte stejné nepříjemnosti, tentokrát je to však ještě horší, protože už máte otlačeniny ze včerejška. Takhle pokračujete ještě nějaký čas. Po čase už si říkáte, že ty křusky nikdy neobujete. Nicméně kamarád dorazí, a přestože mu všemožně sdělujete, že tyhle boty prostě neobujete, dostanete pár facek, trochu seřváno, a přestože se snažíte schovat do skříně, kamarád vám boty stejně obuje a zase musíte běhat. Tak to pokračuje dál a dál s tím, že se čím dál tím víc bráníte nazutí bot, ale pak si kamarád přivede kamaráda a jsou na vás dva a vy se prostě neubráníte a vždycky vám ty boty nandají. Jsou dvě možnosti - buď to vzdáte a přestanete se cukat, nebo se budete bránit čím dál tím víc, což může mít různé důsledky – dostanete občas víc než „jen pár facek“ nebo změníte kamaráda, který už s vámi prostě nebude chtít mít nic společného. No, ale to už trochu odbočuju. Po nějakém čase takových běhů dost možná začnete kulhat, protože vám od bolesti brní celé tělo. Snažíte se kamarádovi říct, že je to botou, ale on hledá různě jinde… záda, krk, ruce, i nohy prohlédne a občas vám je namasíruje, možná i dá „obstřik“, aby vás zbavil důsledku nepadnoucí boty – bolesti, ale zkontrolovat boty ho nenapadne…. No a pokud máte smůlu, tak se taky může stát, že se vaše problémy způsobené botami tak zhorší, že už se kulhání nikdy nezbavíte… a to je teprve problém…

Tak tohle byla taková jednoduchá alegorie. Pokud vám text výše nedává smysl vyměňte slova „kamarád“ za „majitel“, „bota“ za „sedlo“, „běh“ za „práci pod sedlem“ a „ponožky“ za „podsedlová dečka“, jo a v tomhle příběhu - vy jste kůň.


Proč by tedy mělo stát sedlo stejně jako auto?

To je jednoduché. Koupíte-li sedlo na svého koně za pár tisíc korun. Pak vás velmi pravděpodobně ani nenapadne, že by takovéto sedlo potřebovalo kontrolovat/udržovat/spravovat. Prostě si řeknete, tak mám takové a makové sedlo a až ho „dojezdím“, tak ho buď pošlu dál nebo ho vyhodím. Toto ovšem může trvat poměrně dlouho. Ale váš kůň se mění a sedlo také. Obzvláště u levných sedel dochází ke křivení kostry, výplně také nebývají nejstálejší a nejkvalitnější atp.

Pokud by tedy sedlo stálo řádově alespoň desítky tisíc (to nejlevnější), pak by si třeba lidé uvědomili, že si kupují něco, co si zaslouží údržbu. Přirovnejme to k autu. Když si koupíte auto, tak také počítáte s nějakou údržbou a to nejen za myčku, ale za výměnu oleje, kontrolu motoru a jiných vnitřností. Počítáte s výměnou pneumatik apod. S tímto vším počítáte obvykle i u auta, které koupíte z druhé ruky.

Měli bychom tedy začít uvažovat stejně o sedlech jako o autech…. Nemusí nutně dojít k jejich zdražení, ale je potřeba změnit smýšlení o investicích týkajících se pořízení i údržby sedla. Budete-li lhostejní k údržbě vašeho auta, může se klidně stát, že vás nechá někde na dovolené stát a domů pojedete stopem. Stejně tak je to u sedla – nebudete-li se o své sedlo starat a pravidelně kontrolovat, zda vašemu koni sedí, pak můžete ohrozit zdraví a blahobyt svého koně.  A já pevně věřím, že to je to poslední, co byste si pro svého koňského miláčka, kterému obětujete čas, lásku a peníze, přáli.
Komentáře

2018-10-09 08:15:46

Velmi dobře napsané!! Toto by se mělo každému jezdci dát přečíst (povinná četba), možná by konečně ubylo "bolavých" koní! Děkuji.

2018-08-19 16:42:11

Ahoj, díky za článek, můžete mi nějakého schopného člověka na pasování či údržbu sedla doporučit? Díky

2018-08-19 17:23:56

Dobrý den, zkuste Magdu Frantlovou (možno dohledat na fb) :). Pěkný den.

Přidat komentář