Články a videa o koních

KoněČesky.cz

Vybavení

Pomoc! Můj kůň má lysá místa pod sedlem!

Saddle fitter (odbornice zabývající se pasováním sedel)  z týmu Equitopia z Velké Británie , Georgie Welge,  která je jednou ze zakladatelek Master Saddle Fitters International (MSFI) a která pracuje jako saddle fitter více než 12 let, vysvětluje proč se mohou pod vaším sedlem objevovat lysá místa. 

Přestože lysá místa pod sedlem jsou obvykle považovány za dostatečný důvod k tomu, nechat si zkontrolovat sedlo, je také možné, že se tyto budou objevovat v určitých obdobích častěji a ne místech, kde dříve nebyly. 


Vysvětlení fází růstu srsti 

Srst koní roste v určitých fázích, stejně tak jako (chlupy) u lidí: 

  • Anagen - fáze aktivního růstu 
  • Catagen - fáze, kdy chlup dorostl své maximální délky a cibulka chlupu se začíná zmenšovat a dále již nezásobuje a nepodporuje kořínek 
  • Telogen - fáze, kdy chlup odpočívá - připraven k tomu být vytlačen ze svého místa nově rostoucím chlupem. 

U lidí jsou tyto fáze různé u různých částí těla a různých časech, což znamená, že nám prostě nevypadají v určitý čas vlasy. U koní se tyto fáze mění během různých ročních období. Častou domněnkou je, že toto souvisí se změnou teplot, pravda však je, že to vychází více z denního světla - fotoperiod. 

Když je chlup ve fází Telogen - kořínek už není nijak zásobován, tím pádem, po určitém čase, se chlup stane slabým a křehkým, což je důvod proč srst vypadá nekvalitně. Jakmile začne další fáze - Catogen, nové chlupy vytlačují ty staré ven z jejich folikul, takže ty staré snáze odpadávají. Toto je důvod proč můžeme vidět - v oblasti pohybu, tedy pod zadní částí sedla, že chlupy vypadávají mnohem rychleji a mohou tedy vytvořit až lysá místa. 


Kontrolujte svá sedla! 

Pokud uvidíte lysá, či více vylínaná místa na jaře, či na podzim, jakmile začne období línání, pak nemusíte panikařit. Nicméně nechtějí-li chlupy v daném místě znovu dorůstat, měli byste zkontrolovat celkový zdravotní stav koně a doporučila bych i kontrolu sedla. Pokud jste zaznamenali změnu v kondici svého koně nebo zvýšený pohyb vašeho sedla, pak se prosím ujistěte, že vaše sedlo bude zkontrolováno co nejdříve.
Komentáře

Přidat komentář